counter hit make
مهار تورم مسکن در کلان شهرها

بهای زمین مسکونی و غیرمسکونی و همچنین قیمت مسکن در بسیاری از کلان‌شهرهای دنیا، طی چند سال گذشته دچار جهش‌های دو تا سه رقمی شده است. در هنگ‌کنگ و لندن، قیمت زمین با کاربری‌های مختلف طی یک دهه اخیر به ترتیب 150 درصد و 800 درصد گران شده و  در منهتن آمریکا قیمت مسکن با فاصله زیادی از تورم منفی، در سال 2014 با رشد 16درصدی نسبت به سال قبل مواجه شده است که این میزان افزایش برای بازار مسکن این کشور، صعود شدید به حساب می‌آید.

در این بازار، رفتار سوداگرانه مالکان و ممانعت آنها از فروش زمین به سازنده‌ها، باعث «نگهداری بدون استفاده» این نهاده اصلی ساخت مسکن می‌شود و به کمبود مصنوعی «زمین» در بازار ساخت‌وساز دامن می‌زند که نتیجه این کمیابی اول به شکل تورم زمین و سپس تورم مسکن بروز می‌کند. در گزارش تحقیقاتی منتشر شده توسط اکونومیست، »زمین» ریشه اصلی رشد هزینه تامین مسکن در کلان‌شهرها، مورد تاکید قرار گرفته و در کنار آن، «محدودیت گسترش افقی و رشد عمودی فضاهای مسکونی» در این شهرها نیز در نقش تشدیدگر بحران مسکن، برجسته شده است. محققان مدرسه اقتصاد لندن برای رفع این چالش، یک نرم‌افزار حاوی دو راهکار برای تنظیم بازار زمین، به دولت‌ها در کشورهای مختلف پیشنهاد می‌کنند.

در قالب راهکار اول، اخذ مالیات از افزایش ارزش زمین در کلان‌شهرها، توصیه شده است. این نوع مالیات نه‌تنها هیچ اثر منفی و شوک‌آمیز بر قیمت مسکن ندارد که برعکس، تاثیر کاهشی دارد و می‌تواند عرضه زمین آماده‌ساخت را افزایش داده و به افزایش عرضه مسکن در مقابل جمعیت متقاضی خانه در شهرهای بزرگ منجر شود.

 راهکار دوم نیز پیشنهاد تسلط دولت مرکزی بر ضوابط ساختمانی و مقررات شهری وضع ‌شده از سوی دولت‌های محلی (شهرداری‌ها) است. دولت با به دست گرفتن نبض مقررات و ضوابط شهری، می‌تواند مجموعه ساخت‌‌وساز در شهرها را به نفع طبقات اجتماعی تنظیم کند و از حبس دارایی‌های ملکی نزد گروهی خاص به زیان کل جامعه، جلوگیری نماید. اکونومیست اعلام کرده است: افزایش هزینه‌های تامین مسکن در شهرهای بزرگ باعث مهاجرت کارگران از این مناطق خواهد شد و تبعات آن می‌تواند کاهش نیروی کار برای شغل‌های سطح پایین در این شهرها باشد در حالی که با تنظیم مجدد قوانین شهری در حوزه مسکن، در کشوری همچون آمریکا امکان جهش حداقل 3 واحد درصدی در تولید ناخالص داخلی ایجاد خواهد شد.

انتقال تصمیمات در حوزه عرضه مسکن به سطح شهری باید به معنی اهمیت دادن به مزایای رشد باشد. هرگونه محدودیتی که بر ساخت و ساز در یک منطقه اعمال می‌‌شود باید از طریق افزایش ساخت و ساز در دیگر مناطق جبران شود. به این ترتیب توسعه کل شهر مطابق با بودجه توسعه حفظ می‌شود. دوم اینکه دولت‌ها باید مالیات‌‌های بیشتری بر ارزش زمین وضع کنند. در اکثر کشورهای ثروتمند، مالیات بر ارزش زمین سهم اندکی از کل درآمدها را تشکیل می‌‌دهد.زیرساخت‌‌های جدید موجب افزایش ارزش زمین‌‌های اطراف این زیرساخت‌‌ها می‌‌شود و این مساله به نوبه خود موجب رشد درآمدها می‌شود. رشد درآمدها هم به پرداخت هزینه‌‌های توسعه کمک می‌‌کند.

نظرات
نظر شما درباره این خبر
نام:
پست الکترونیک:
بانک اطلاعات املاک کشور-خرید-فروش-رهن-اجاره-آپارتمان-مسکونی-تجاری