counter hit make
مقصد اصلی خریداران خانه‌های تهران

اطلاعات دریافتی از سامانه رهگیری معاملات مسکن نشان می‌دهد: بیش از نیمی از خریداران مسکن در شهر تهران، خانه مورد نظر خود را در 10 منطقه پایتخت، انتخاب و خریداری می‌کنند.این مناطق به ترتیب بیشترین تقاضا برای خرید مسکن شامل مناطق 5، 2، 4، 15، 10، 14، 18، 8، 1 و 11 است.

در فروردین 94  حدود 15 هزار فقره مبایعه‌نامه ،قرارداد خرید آپارتمان در تهران،در بنگاه‌های املاک تنظیم و صادر شده که به همین 10منطقه مربوط بوده است.در مناطقی که بیشترین تجمع معاملات خرید خانه تهران وجود دارد، سطح قیمت‌ها نزدیک به میانگین قیمت شهر تهران یعنی معادل 4 میلیون تا 4 میلیون و 100 هزار تومان است.در این مناطق از سوی دیگر، بیشترین ساخت و سازهای مسکونی طی چن سال اخیر انجام شده و تنوع متراژ آپارتمان‌ها نیز در آنها زیادتر از 12 منطقه دیگر پایتخت است.بخصوص در دو منطقه 4 و 5 که راحت‌تر از هر منطقه دیگری در تهران، می‌شود واحد مسکونی کوچک و میان‌ متراژ پیدا کرد.

در فروردین ماه امسال متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به متر مربعی 3 میلیون و 960 هزار تومان رسید.ارقام مقدماتی از قیمت اردیبهشت، از افزایش خفیف و جزیی قیمت حدود 3 درصد حکایت می‌کند هر چند این میزان تغییر در شاخص‌های اقتصاد مسکن به معنی افزایش قیمت نیست.

تحقیقات میدانی از بنگاه‌های املاک طی چند روز اخیر بیانگر آن است که مراجعه به بنگاه‌های املاک از سمت تقاضا برای پرس و جو درباره قیمت‌ها تاحدودی افزایش پیدا کرده است. این اتفاق واکنشی از سمت بازار به خبر افزایش سقف وام خرید است که تحرک در بین خریداران را بازگو می‌کند.با این حال، مشاوران املاک در تحلیل این وضعیت معتقدند: افزایش وام خرید مسکن مرز جنب‌وجوش‌ها را تا آستانه انجام معامله پیش می‌برد اما تا پایان امسال چندان باعث رونق خرید و فروش نخواهد شد.

آنچه واسطه‌های بازار مسکن در تحلیل‌های خود به آن استناد می‌کنند، زمان پرداخت سری اول وام‌های مسکن است که به نیمه سال آینده موکول می‌شود.در روزهای اخیر برخی سازنده‌ها و بسازوبفروش‌ها نیز عکس العمل خود نسبت به افزایش قدرت خرید مسکن بواسطه افزایش وام را اینگونه توضیح داده‌اند: فعلاً سود بانکی به مراتب بهتر از سود ساخت وساز در فضای رکودی است و ترجیح می‌دهیم تا روشن‌تر شدن اوضاع اقتصادی، وارد پروژه‌های جدید ساختمانی نشویم.فروشنده‌ها قیمت پیشنهادی خود را فعلاً بدون تغییر نسبت به سال گذشته، تعیین و ارایه می‌کنند.

به عنوان مثال، یک واحد مسکونی 51 متر مربعی 8 سال ساخت در خیابان نیروهوایی با قیمت 3 میلیون و 600 هزار تومان برای فروش پیشنهاد شده است.در گرانترین محله تهران نیز قیمت فروش آپارتمان فاصله چندانی با میانگین قیمت شهر ندارد؛ در سعادت آباد برای فروش یک واحد مسکونی 75 متر مربعی نوساز فقط 9 میلیون تومان به ازای هر مترمربع، قیمت تعیین شده است! قیمت مسکن در سعادت آباد در سال‌های 91 و اوایل 92 که جهش اتفاق افتاد، تا 14 میلیون تومان هم بالا رفته بود.

در حال حاضر تحت تاثیر نبود قدرت خرید مسکن، فاصله شمال و جنوب در بازار ملک کاهش پیدا کرده است.

 

نظرات
نظر شما درباره این خبر
نام:
پست الکترونیک:
بانک اطلاعات املاک کشور-خرید-فروش-رهن-اجاره-آپارتمان-مسکونی-تجاری